Tito mlčenliví svědkové života našich předků stojí u silnic, uprostřed polí, u dávno zaniklých cest i v zastavěné části obce. Připomínají tragické nebo podivuhodné události, jsou projevem vděku a pokory, hluboké zbožnosti místních obyvatel. Dotvářejí obraz lužní krajiny, nejnižšího místa Dolnomoravského úvalu, výjimečného svou faunou, flórou i historií a zachovanými kulturními tradicemi.
Jen některé z těchto památek mají to štěstí, že je jim věnována péče obce, farnosti nebo donátorů. Ostatní zatím chátrají a tiše doufají ve své „vzkříšení“. Jako vandaly zničený Sonnenbergův kříž nebo zaniklou Habánskou kapličku v Komárnově. Naopak Boží Muka v Súhradech jsou ukázkovým příkladem péče místních obyvatel a umu lanžhotských lidových umělců. Velký obdiv patří rodinám, které po několik pokolení pečují o „své“ kříže a kapličky.
Některé kříže, sochy, kapličky stojí zdánlivě nesmyslně uprostřed polí. A přece tudy před lety vedly cesty s malebnými názvy, jako Hluboká, Vrbečková, Hrobečková nebo stará dobytčí cesta z Uher do Hustopečí. Za vznikem stavbiček stojí příběhy, které si zaslouží být zachovány, zbaveny prachu zapomnění a předány dalším generacím. Třeba i vy znáte některý z příběhů. Možná kolem těchto stavbiček denně procházíte a věnujete jim pohled. Ale možná jsou pro Vás všední, neviditelné. Stojí tu přece odedávna a stát budou. Nemusí tomu tak být, bez lidské péče a údržby.
Město Lanžhot vydalo v roce 2016 ve spolupráci s Občanským sdrružením Lužánek mapu Drobných sakrálních staveb, která je v prodeji na městském úřadě za cenu 35 Kč.
foto Ondřej Topolanský, text Lenka Topolanská
Více informací najdete v odkazu níže.
https://www.farnostlanzhot.cz/historie/
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:386
TÝDEN:6520
CELKEM:2655618
1384První písemná zmínka
3640Počet obyvatel
164Metrů nad mořem
5500Hektarů